Bioklimatické pergoly

Bioklimatické pergoly22.10.2017

 

Bioklimatické pergoly s pohyblivými lamelami

Moderným trendom v oblasti pergolových systémov sú takzvané bioklimatické pergoly. Jedná sa o hliníkové konštrukcie, ktoré sú tvorené nosným rámom so stĺpikmi (nohami), strechu pergoly tvorí naklápacie hliníkové lamely ovládané lineárnym motorom. Al pergoly s.r.o. dodáva bioklimatické pergoly rôznych výrobcov napr. Corradi, Alaris. Každý výrobca má svoje špecifiká, ale princíp funkcie bioklimatických pergol je vždy rovnaký.

Vďaka revolučnej konštrukcii s pohyblivými a špeciálne tvarovanými lamelami je možné dosiahnuť tienenia, prirodzenej ventilácie strechou a tiež protidažďové ochrany pri zatvorenej streche. Vďaka variabilnému nastaveniu sklonu pohyblivých lamiel je možné dosiahnuť ideálneho tienenia v každej dennej dobe a ročnom období.

 

bioklimatická pergola alba

Obr. č. 1 - Bioklimatická pergola Alba Talianskeho výrobcu Corradi

 

Bioklimatické pergoly môžu byť umiestnené k objektu, alebo samostatne stojace, existujú aj ďalšie varianty ako napríklad úplné vsadenie do pripraveného výklenku, alebo modulárna zostava viac pergol voľne stojace alebo s jednou alebo viacerými stranami ukotvenými do objektu. Počet nôh pergoly je závislý od veľkosti pergoly (väčšinou bývajú 4 nohy, ale u väčších rozmerov môže byť aj 6 nôh) a tiež na štýle umiestnenia pergoly k objektu. U bioklimatických pergol si môžeme určiť ľubovoľnú veľkosť pergoly až do rozmerov cca 7 x 4,5 m (podľa výrobcu), tiež je možné určiť orientáciu lamiel v pozdĺžnom smere a smer naklápania podľa pozdĺžnej osi.

Obr. č. 2 - Schéma možných montážnych variant pergoly Placeo českého výrobcu Alaris

 

Rám pergoly je tvorený extrudovanými hliníkovými profilmi, ktoré sú špeciálne tvarované tak, aby umožnili ukotvenie mechanizmu lamiel, umiestnenie motora a zároveň umožňoval odtok dažďovej vody priamo v konštrukcii. Celá konštrukcia pergoly je z extrudovaného hliníka a hliníkových odliatkov. Vďaka použitiu nerezových spojovacích prvkov a komaxitovej povrchovej úprave je taká konštrukcia odolná proti poveternostným vplyvom a farebne stála s vysokou odolnosťou proti oteru. Na rozdiel od drevených alebo oceľových konštrukcií pergol nedegraduje a nehrdzavie, je bezúdržbová.

 

Obr. č. 3 - Bioklimatická pergola Placeo

 

Základné prvky pergoly okrem rámu tvoria tiež pohyblivé lamely, pohon a riadiaca jednotka. Pohon pergoly býva väčšinou integrovaný do nosníka konštrukcie pergoly a nie je viditeľný, riadiaca jednotka môže byť integrovaná do stĺpa alebo umiestnená externe mimo pergolu (v rozvádzači).

 

Obr. č.4 - Schéma konštrukcie bioklimatickej pergoly. Zdroj: Alaris.

 

Pohyb lamiel pergoly je možné podľa typu a výrobcu pergoly v rozmedzí 0 - 150°, o pohyb sa stará lineárny motor umiestnený vnútri konštrukcie, ktorý je prepojený s lamelami tiahlom alebo špeciálnymi prevodmi podľa výrobcu. Pohony pre bioklimatické pergoly vyrába niekoľko renomovaných európskych výrobcov napríklad Eler, Somfy, Mingardi. Motor býva u väčšiny výrobcov integrovaný do konštrukcie pergoly a nie je viditeľný pri pohľade na pergolu.

 

Obr. č. 5 - Rez nosníkom a lamelami a skrytým uložením pohonu pohyblivej pergoly. Zdroj: Alaris

 

Obr. č. 6 - Otvorené a uzavrené lamely pergoly Maestro

 

Podľa nastavenia sklonu lamiel potom pôsobí smer lamely proti priamemu slnečnému žiareniu, čím zabraňuje prehrievaniu priestoru pod pergolou a rozptyľuje priame svetlo na tlmené. Pri naklopených lamelách sa teplejší vzduch prirodzene ventiluje cez lamely hore a klíma v pergole je tak vždy príjemné. Pri kompletne zaklopených lamelách tvorí plocha lamiel spolu s integrovaným odvodom vody dokonalú ochranu proti dažďu a užívateľ pergoly tak nemusí opúšťať príjemné posedenie pod pergolou ani v letných búrkach. Dažďová voda je žľabom v profile nosníka odvádzaná do jedného zo stĺpov a tým je zvádzaná integrovaným potrubím až na spodok stĺpa a vyvedená čelne otvorom zo stĺpa, alebo je napojená priamo na drenážny systém na terase a ide kolmo dole v stĺpe a nedôjde k estetickému rušeniu povrchu stĺpika.

Hlavnými funkciami bioklimatickej pergoly sú teda ochrana proti priamemu slnečnému žiareniu, ventilácia čiže prirodzená výmena vzduchu a pre niekoho hlavne funkcia ochrany proti dažďu.

Obr. č. 7 - Hlavné funkcie bioklimatickej pergoly: regulácia slnečného svitu, prirodzená ventilácia, protidažďová ochrana

 

Vďaka pravidelnému obdĺžnikovému tvaru je možné ľahko vybaviť pergolu aj ďalšími prvkami pre vertikálne steny pergoly. Všetky steny pergoly je možné vybaviť screenovými roletami alebo posuvným zasklením bezpečnostným sklom, poprípade tiež posuvnými panely sa slnolamami alebo screenovou látkou.
Vďaka uzavretiu stien pergoly týmito rozširujúcimi pvkami je možné Bioklimatickú pergolu využívať aj zimných mesiacoch, obzvlášť sa odporúča prikúpenia infražiariča, ktorý výrazne zlepší tepelnú pohodu v chladných obdobiach

.

 

posuvné zasklení pergoly placeo

Obr. č.8 -  Uzavrenie pergoly Placeo pomocou posuvného bezrámového zasklenia, vďaka kombinácii zasklenia s inštalovanými infražiaričmi (pod strechou) je dosiahnuté maximálne využitie v akejkoľvek ročnej dobe a za akéhokoľvek počasia.

 

Ďalšou možnosťou uzavretia stien pergoly sú screenové rolety, ktoré sú inštalované priamo do konštrukcie bioklimatických pergol a ich funkciou je tienenie formou tlmenia a rozptylu priameho slnečného svitu tak, aby vo vnútri pergoly bolo príjemné osvetlenie celého priestoru rozptýleným denným svetlom. Screenové rolety tiež fungujú ako veľmi účinná bariéra proti vetru, niektoré systémy sú testované až na odolnosť proti vetru s rýchlosťou 90 Km/h!

 

Obr. č.9 -  Screenová roleta bočnej steny pergoly CUBE

 

Bioklimatické pergoly sú najdynamickejšie sa rozvíjajúcím odvetvím hliníkových pergol, vďaka ich konštrukcii prináša výhody, ktoré nemôžu iné typy pergol ponúknuť. V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na AL Pergoly s.r.o. pripravíme aj Vás projekt pergoly vrátane vizualizácie a realizácie kdekoľvek po ČR a SK. Sme autorizovaný montážny a servisný partner výrobcov bioklimatických pergol Alaris a Corradi.

frame-scrollup