Pergoly s polykarbonátovou strechou

Pergoly s polykarbonátovou strechou26.1.2018

Aké sú výhody pergol s polykarbonátovým zastrešením a majú také pergoly oproti zaskleným pergolám nejaké prednosti? V našom článku si objasníme základy týchto konštrukcií.

 

Obr. č. 1 - Pergola Plus s polykarbonátovým mliečnym zastrešením

 

Tento typ pergol je tvorený základnými stavebnými prvkami ako sú pomúrnica, stĺpiky (nohy), nosný odkvapový profil a samozrejme krokvy, ktoré nesú strešnú krytinu v našom prípade teda polykarbonátové dosky alebo sklá. Väčšina týchto pergol musí byť kotvená k nosnej stene objektu, a to zo statických dôvodov, existujú ale aj pergoly v samonosnom prevedení, pričom miesto kotvenia k objektu, má pergola viac stĺpikov a tie sú potom prepojené nosnými výstužnými trámami.

Tento typ pergol sa stavia v sklone strechy v závislosti na veľkosti pergoly a tiež použitom strešnom zakrytí. Pergoly s veľkou zastavanou plochou, a predovšetkým hĺbkou majú vyšší sklon.

Pergoly s polykarbonátom majú väčšinou vyšší sklon ako pergoly s bezpečnostným alebo izolačným zasklením. Sklon sa volí s ohľadom na snehovú záťaž a jej jednoduchšie skĺzavanie smerom do odkvapu, čo u klzkej sklenenej výplne ide ľahšie.
Najmenší použiteľný sklon týchto pergol býva okolo 3° u zasklených pergol a v maxime býva okolo 15° u polykarbonátových pergol.

.

 

Obr. č. 2 - Pergola Eco s čírym polykarbonátom

 

U väčšiny výrobcov býva samozrejmosťou čelný odkvapový profil, do ktorého dažďová voda zo strechy steká, táto voda je potom zvádzaná do zvodu, ktorý u väčšiny modelov býva integrovaný do stĺpu pergoly a potom na spodnom časti stĺpa vyvádzaný von na terasu alebo trávnik. Poprípade môže byť voda zo strechy priamo zvádzaná do drenážneho potrubia v zemine, alebo v rámci zachytávania dažďovej vody zvádzaná do retenčnej nádrže.

Výhodou polykarbonátovej krytiny je oproti bezpečnostnému sklu predovšetkým cena a jednoduchosť montáže a pokládky krytiny. Tiež atypické riešenia ako napríklad šikmé prevedenie pergoly alebo montáže u atypických výklenkov na fasáde sa vykonáva u pergol s polykarbonátom výrazne ľahšie, než u pergol so zasklením bezpečnostným alebo izolačným sklom.

.

 

Obr. č. 3 - Pergola Style so zasklením bezpečnostným sklom

 

Pergoly, ktoré montuje firma AL Pergoly s.r.o. používajú polykarbonátové dosky švédskeho výrobcu ARLA. Jedná sa o komôrkový polykarbonát hrúbky 16 mm, a to v mliečnom alebo čírom prevedení. Odporúčame vždy mliečny polykarbonát, ktorý nielen zabraňuje dažďu a snehu ale oproti číremu polykarbonátu má tiež tieniace funkciu - slnečné svetlo ktoré prejde cez mliečny polykarbonát je potom tlmené, zároveň je znížená intenzita žiarenia a tým dochádza k menšiemu ohrevu vzduchu pod pergolou a jeho prehrievaniu.

Dôležitým prvkom pri montáži polykarbonátových dosiek je izolácia ich okrajov tak aby do dutín dosiek nevnikala vlhkosť a nečistoty. Používame hliníkové pásky a hliníkové U profily aby sme tieto okraje uzavreli. Vďaka tomu je polykarbonát dlhodobo v ideálnom stave bez vlhkosti, plesní a nečistôt.

Ak teda nemáte príliš tesný rozpočet doporučujeme aj kvôli jednoduchšej údržbe a vizuálnej stránke pergoly so zasklením sklenenými tabuľami, ak nechcete viac investovať alebo máte atypický tvar objektu odporúčame pergolu s polykarbonátovým zastrešením.

Pergoly s polykarbonátovým zastrešením nájdete na našom webe ZDE
Pergoly so zasklenou strechou si môžete vybrať ZDE

 

frame-scrollup
Z NARIADENIE VLÁDY SÚ VŠETKY NAŠE POBOČKY UZATVORENÉ, AVŠAK PREVÁDZKA FIRMY NIE JE PRERUŠENÁ. MÔŽETE NÁS KONTAKTOVAŤ E-MAILOM ALEBO TELEFONICKY. ZAMĚŘENÍ A MONTÁŽE NAĎALEJ PREBIEHAJÚ ZA ZVÝŠENÝCH SANITÁRNYCH OPATRENÍ. ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE.