Príslušenstvo k bioklimatickým pergolám

Príslušenstvo k bioklimatickým pergolám19.11.2017

 

Bioklimatická pergola je ucelený samostatný produkt, ktorý plní základné tri funkcie: tienenie, protidažďovú ochranu a prirodzenú ventiláciu.

 

 

Pokiaľ máte už inštalovanú Bioklimatická pergolu iste tieto výhody oceňujete, vďaka svojmu tvaru a funkcii sú bioklimatické pergoly ideálnou konštrukciou pre širokú škálu rozšírení pre maximálny komfort a úžitkovú hodnotu.

Pergola už nie je len konštrukcia, ktorá tieni a chráni proti dažďu, v dnešnej dobe je pergola oveľa viac, je to životný priestor a rozšírenie Vášho domu, v ktorom si môžete užívať prakticky všetky výhody domova a zároveň tráviť čas na čerstvom vzduchu na terase, teda takzvaný outdoor living.

.

Screenové rolety

Bioklimatická pergola zaisťuje tienenie vrátane regulácie strechy pergoly pomocou pohyblivých lamiel, ale steny pergoly zostávajú proti slnku bez ochrany. Nejde pritom o malé plochy, ktoré sú plne ožiarené slnkom predovšetkým v ranných a popoludňajších hodinách pri nízkom slnku.

Najpoužívanejší spôsob tienenia stien pergoly sú takzvané screenové rolety. Jedná sa o rolovacie systémy s horným boxom a vodiacimi lištami, medzi ktorými je vypnutá screenové látka, teda špeciálna tkanina väčšinou tvorená matricou z polyesteru alebo sklených vlákien potiahnutá PVC povlakom. Vďaka tejto unikátnej štruktúre je potom svetlo stlmené a rozptýlené po interiéri pergoly, ale neoslňuje priamymi lúčami.

.

Screenové rolety typu ZIP sú veľmi odolné proti poveternostným vplyvom a nevadí im silný vietor ani dážď alebo sneh, plnia funkciu prakticky za každého počasia.

Do našich realizácií používame screenové rolety typu HR8 z nemeckého systému Harol a tiež screenové rolety typu Rolletix od českého výrobcu Alaris.

 

 

Posuvné bezrámové zasklenie

Veľmi obľúbeným doplnkom bioklimatických pergol sú bezrámové zasklievacie systémy. Tieto posuvné zasklievacie systémy tvoria účinnú ochranu proti vetru, dažďu, snehu a zároveň umožňujú nerušený výhľad z pergoly von. Celé zasklenie pôsobí veľmi elegantne a vzdušne. Celú zasklenú stenu tvorí posuvné panely z kaleného skla hrúbky 10 mm, ktoré sú extrémne odolné proti záťaži a poškodeniu, tieto jazdia vo vodiacej koľajnici pomocou integrovaných ložísk. Takto sa dá celé zasklenie stiahnuť na jednu alebo obe strany a umožňuje priechod von z pergoly. Týmto posuvným bezrámovým zasklením je možné zaskliť steny až 7 m šírky a 3 m výšky a je možné tiež profily vybaviť zámkom pre uzamknutie celého zasklenia pergoly proti vniknutiu z exteriéru.

 

LED podsvietenie

Veľmi žiadaným a užitočným doplnkom bioklimatických pergol je LED podsvietenie výkonnými LED pásikmi. Tieto pásiky sú systémovo vedené v hliníkových profiloch s difúznym krytom, ktorý rozptyľuje body žiarenia jednotlivých diód a vzniká efekt celého svietiaceho pásiku. LED podsvietenie je napojené na prijímač diaľkového ovládania a sú ovládané rovnakým ovládačom ako pergola a napríklad screenové rolety. Pásky dodávame väčšinou s teplotou farby 7000 K, teda veľmi jasná studená biela. Je možné ale na želanie dodať LED podsvietenie so stmievačom a meniť farby pásku od červenej cez zelenú po modrú v rôznych intenzitách.

 

Infražiariče

Pre celoročné užívanie pergoly doporučujeme obstaranie infražiariča pre chladnejšie časti roka. Tieto infražiariče sú určené pre vonkajšie prostredie a majú vysoké krytie IP, IX, sú ovládané tiež diaľkovým ovládačom a ich výkon sa líši podľa jednotlivých typov, najčastejšie odporúčame pre stredné a väčšie pergoly výkon 1500 W až 2000 W. Infražiarič na rozdiel od plynových žiaričov alebo teplometov ohrieva primárne pevné predmety a osoby, nie vzduch, ktorý v pergole cirkuluje a ktorého ohrev by bol stratový. Vďaka tomuto princípu je vykurovanie infražiaričmi v pergolách najúčinnejším typom vykurovania.

 

 

frame-scrollup